Тимчасовий захист для українців у Польщі продовжено до 30 червня 2024 року
В лютому цього року нарешті сталося те, чого очікували тисячі вимушених переселенців з України в Польщі – продовження тимчасового захисту (для українців, які отримали PESEL UKR).
Щоправда, багатьох непокоїть те, що тимчасовий захист для громадян України в Польщі продовжений лише на чотири місяці – до 30 червня 2024 року. Втім, у польської влади є на те вагомі причини.
Отже, 9 лютого за продовження дії “Спецзакону про допомогу громадянам України у звʼязку з війною у цій країні» до 30.06.2024 проголосував Сейм Польщі. «За» проголосували 414 депутатів (15 з партії «Конфедерація» голосували «проти», депутатка з «Право і справедливість» утрималася).
Нагадаємо, згідно з положеннями Спецзакону громадяни України, які легально переїхали в Польщу у зв’язку з повномасштабною війною, отримують:
✔ право на проживання в країні;
✔ доступ до ринку праці;
✔ право на користування соціальними пільгами;
✔ доступ до медичної допомоги.
Далі документ передали на затвердження у Сенат. 20 лютого канцелярія Анджея Дуди повідомила, що Президент підписав зміни до закону про допомогу українцям у Польщі, а отже закон набув чинності.
Можна сказати, що цього разу польські урядовці та законодавці діяли в останній момент, адже дія попереднього спецзакону завершувалася вже 4 березня 2024 року.
В багатьох країнах ЄС тимчасовий захист продовжено до 4 березня 2025 року, як того вимагає рішення Ради ЄС. Так, ще минулої осені відповідне рішення прийняте у Німеччині, також це зробили Іспанія, Данія, Латвія та інші.
Чому Польща не продовжила тимчасовий захист для українців до 2025 року?
За інформацією від урядовців, їм потрібен час, щоб опрацювати спецзакон і запропонувати суттєві зміни для нього. В Польщі хочуть, щоб цей документ відповідав актуальній ситуації українських вимушених переселенців.
В коментарі для видання Радіо Свобода Мацей Душик, заступник Державного секретаря Міністерства внутрішніх справ і адміністрації, зауважив:
«Ми хочемо, щоб громадяни України самі вирішували чи вони хочуть залишитися в Польщі, чи вони хочуть повернутися в Україну. Також ми будемо консультувати з українським урядом, щоб продовження тимчасового захисту не було сприйнято як щось, що суперечить інтересам України, яка бореться з російською агресією на фронті».
Gremi Personal продовжить вас інформувати про зміни для українців в Польщі.
Шукаєте роботу? У нас є вакансії в понад 100 містах Польщі. Телефонуйте: +38 (067) 316-77-21, +38 (050) 961-07-46, +48 585-859-370