Українцям з тимчасовим захистом заборонять виїжджати з Польщі?
Виїхав з Польщі на день – втратив тимчасовий захист. Такими новинами наповнені пабліки в соціальних мережах і медіа.
Невже «страшний сон» українців починає збуватися? Gremi Personal пропонує розібратися в тому, звідки взялася ця інформація, і що вона означає.
Про те, що польська влада може обмежити виїзд для українців з ПЕСЕЛем УКР, блогери та журналісти почали говорити ще до Нового року. Тоді такі розмови спричинила стаття у виданні Rzeczpospolita, в якій наводився приклад Норвегії, що пішла на такі кроки.
Нещодавно ж, ажіотаж посилився після публікації у медіа Dziennik Gazeta Prawna.
Про що ж йдеться у цій статті?
Dziennik Gazeta Prawna повідомляє про зміни в спецзакон для українців, які користуються тимчасовим захистом.
Хто пропонує ввести ці обмеження?
Пропозиції озвучили воєводи, а їх своєю чергою про це попросило Міністерство внутрішніх справ Польщі. Тобто польське міністерство вирішило провести опитування думки чиновників у воєводських управліннях, оскільки саме вони багато контактують з українськими біженцями, знають про проблеми, зловживання і «слабкі» місця спеціального закону у нинішньому вигляді.
Про які зміни в спецзакон просять воєводи?
1. Вони пропонують, щоб українці, які повернуться в Україну хоча б на день, втратили право на легальне проживання в Польщі. Наразі українці втрачають це право, якщо виїжджають більше ніж на 30 днів.
Цю пропозицію пояснюють тим, що українці, які здійснюють такі поїздки, насправді не дуже потребують допомоги та захисту від держави, а можливо, ще й мають в Україні житло у відносно безпечних західних регіонах.
2. Зараз кожне воєводство веде окремий реєстр виплачених допомог. Тобто теоретично одна сім’я може отримати підтримку кілька разів – в різних воєводствах. Щоб унеможливити це, воєводи пропонують створити центральний реєстр, у якому можна буде відслідкувати та запобігти зловживанням.
3. Пропонується прибрати положення про одноразову допомогу 300 злотих, яка виплачується новоприбулим для покриття витрат на харчування, одяг, засоби особистої гігієни та житло. Раніше виплата такої допомоги мала допомагати українцям, які евакуювалися з регіонів з дуже важкою безпековою ситуацією, при цьому не мали можливості взяти необхідні речі. Зараз люди переважно приїжджають в Польщу вже маючи на меті міграцію і продумують свої дії.
4. Також воєводи закликають до ретельніше перевіряти заборгованості з виплат у колективних центрах. В таких центрах люди мають покривати 50% витрат на проживання та харчування, що не завжди дотримується.
5. Пропонується вилучити статтю про грошове забезпечення на проживання та харчування неповнолітніх та інвалідів. Таку ж соціальну допомогу надають органи держуправління, що призводить до випадків «подвійного розміщення» – люди отримують допомогу і від воєводств, і від соціальних служб.
Чи будуть всі ці пропозиції взяті до уваги – питання лишається відкритим. Слідкуєте за новинами в блозі Gremi Personal – ми завжди повідомляємо тільки перевірену інформацію і пояснюємо її джерело походження.
Шукаєте роботу в Польщі? Телефонуйте за номером: +38 (067) 316-71-68, +38 (050) 961-09-21, +48 124-004-494.