Що змінює для українців за кордоном мобілізаційний закон?
16 квітня Президент України підписав закон про мобілізацію. Закон набере чинності через місяць після публікації.
Ще задовго до прийняття мобілізаційного закону українці за кордоном почали турбуватися про можливі зміни. Так, з грудня в паспортних сервісах Польщі виникли величезні живі черги, в основному з чоловіків, які намагалися переоформити документи.
Що зміниться для українців за кордоном після прийняття закону? Розбираємо основні положення.
Після публікації закону у військовозобов’язаних чоловіків буде 60 днів, щоб уточнити актуальну адресу проживання, контакти та інші дані.
Оновити облікові дані чоловіки можуть у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
Як бути громадянам України за кордоном? Вони можуть відправити інформацію до ТЦК електронною поштою, подзвонити в ТЦК або зареєструвати електронний кабінет і оновити дані в ньому. До речі, повістки через е-кабінет поки що не надсилатимуть.
Всім без винятку чоловікам від 18 до 60 років, які постійно проживають за кордоном, необхідно стати на військовий облік в Україні. Це стосується навіть студентів, а також тих, хто має інвалідність.
Чому так? Громадяни, що визнані обмежено придатними, зобовʼязані повторно пройти повторний медичний огляд протягом одного року. А, ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців ЗСУ) підлягають повторному медичному огляду, який визначить їхню придатність до служби.
Взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають також жінки, придатні до проходження служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладах.
Консульські та паспортні послуги для військовозобов’язаних
Згідно з новим законом, отримати консульські послуги в закордонних дипустановах військовозобов’язані зможуть, тільки якщо оновили військово-облікові дані.
Проте будуть винятки – наприклад, консульські послуги надаватимуться в будь-якому разі:
- при оформленні посвідчення на повернення в Україну,
- під час вчинення консульських дій щодо дітей, якщо другий з батьків іноземець або особа без громадянства,
- за заявами українців, які затримані або позбавлені волі за кордоном.
Паспортні документи військовозобов’язані також зможуть оформити, лише якщо матимуть при собі військово-облікові документи.
Підсумуємо, найбільша зміна для українців за кордоном стосується доступності консульських послуг і можливості оформлення документів. Також військовозобов’язаному, який не став на облік і не оновив дані, можуть виписати штраф відповідно до Адміністративного кодексу та обмежити в праві керування авто за рішенням суду. Проте як будуть реалізовані ці два стягнення для громадян України за кордоном — поки що не зрозуміло.
Щоб не отримати покарання від держави, потрібно оновити військово-облікові дані. Наразі, щоб зробити це, не потрібно повертатися в Україну.