Карта побиту: що це таке і хто може подаватися?

Карта побиту: що це таке і хто може подаватися?

Практично у кожного українця, який приїжджає в Польщу на тимчасове або постійне проживання, виникають запитання про карту побиту. У 2022 році, після того, як країна прийняла понад мільйон біженців, цих питань не стало менше, при цьому умови отримання карти побиту для українських громадян дещо змінилися.
Що таке карта побиту, що вона дає? Хто з українців, зокрема біженців, може оформити карту побиту? У статті ви знайдете основну інформацію про цю посвідку.

Що таке карта побиту і які переваги вона дає українцям?

Карта побиту (karta pobytu) – це посвідка на постійне або тимчасове проживання у Польщі, яку можуть оформити іноземці.
Карта побиту може давати право на офіційну роботу в Польщі — у такому випадку ставиться спеціальна позначка про доступ до ринку праці.
Інколи карту побиту плутають із картою поляка (karta polaka), проте це різні документи, зі своїми перевагами та недоліками. Так, карта побиту видається воєвудськими ужондами (адміністрації воєводства — Urząd Wojewódzki), карта поляка — польськими консульствами в Україні. Останній документ вказує на те, що у вас є польське коріння або ви проявляєте активність в польській громаді.

Українці, які вирішать оформити карту побиту, отримають певні переваги не лише в Польщі, а й на території інших країн Європейського Союзу.
Зокрема, ви зможете:
перетинати кордон Польщі, не відкриваючи візи;
 ● проживати у Польщі довгий термін;
 ● перебувати в країнах Шенгену протягом трьох місяців;
 ● офіційно придбати в Польщі нерухомість та інше майно;
 ● отримувати у польських банках кредити.

Для більшості українців головна перевага посвідки — це можливість довгострокового проживання в країні. В перспективі, якщо ви у цьому зацікавлені, ви можете отримати громадянство Республіки Польща.

Що стосується поїздок в ЄС, майте на увазі, що самої карти побиту недостатньо, щоб перетинати кордон. Окрім неї у вас завжди має бути з собою закордонний паспорт – документ, який підтверджує особу та місце постійного проживання. 

Види карт побиту

Які бувають карти побиту і чим вони відрізняються?
1. Тимчасова карта побиту (karta czasowego pobytu).
Дає тимчасовий дозвіл на проживання в країні й видається на термін від 1 по 3 років.
2. Постійна карта побиту (karta stalego pobyta).
Дає умовно безстроковий дозвіл (zezwolenie) на проживання, проте саму пластикову картку потрібно оновлювати кожні 10 років.
Зазвичай, щоб отримати постійну карту побиту, потрібно підтвердити польське коріння (тому таку посвідку часто отримують після карти поляка).
3. Карта резидента ЄС (pobyt rezydenta długoterminowego UE).
Безстрокова посвідка на проживання, яку можна отримати, якщо ви раніше жили в Польщі не менше 5 років — без перерв та легально. З такою картою ви можете офіційно жити (та іноді працювати) не лише в Польщі, а й у деяких інших країнах Європейського Союзу.

Перелік документів, які потрібні для оформлення карт побиту, час від часу змінюється. Що входить до актуального пакету документів — краще дізнаватися в ужонді, в яку ви плануєте подаватися на карту побиту.
Наразі вкажемо приблизний список:
заповнена заява,
 ● 4 фотографії 35х45 мм,
 ● оригінал і копії закордонного паспорта;
 ● документ, який підтверджує, що ви працюєте в Польщі;
 ● документи, що підтверджують наявність коштів для проживання (наприклад, довідка про зарплату);
 ● квитанція про сплату сервісного збору.
Інколи для з’ясування обставин вас можуть попросити надати додаткові документи.

Хто з біженців українців може подаватися на карту побиту

В цьому році Польща внесла зміни у міграційну політику для біженців з України.
Нагадаємо хронологію подій. 12 березня 2022 прийнято Закон про підтримку громадян України через збройну агресію росії. 27.01.2023 прийнято поправки до цього закону.
Згідно з поправками, особи, які переїхали з України в Польщу після 24.02.2022 та отримали статус UKR, з 1.04.2023 року мають право подаватися на карту побиту тільки за трьома підставами:
1.
Офіційне працевлаштування.
2.
Працевлаштування на вакансії висококваліфікованого спеціаліста (Blue card).
3. Підприємницька діяльність (jednoosobowa działalność gospodarcza/spółka).

Хто з біженців НЕ може подаватися на карту побиту

Не можуть подавати на карту побиту наступні категорії громадян України, які приїхали в Польщу після 24 лютого 2022 року:
1. Діти — на возз’єднання сім’ї чи за іншими підставами, незалежно від статусу батьків. Виняток — дитина народилася у Польщі у батьків, які до 24.02.2022 отримали карту побиту.
2. Чоловіки та дружини власників карт побиту чи тих, хто планує їх отримання.
3. Чоловіки та дружини громадян Польщі (незалежно від того, офіційний шлюб чи цивільний).
4. Непрацюючі пенсіонери.
5. Учні шкіл, ліцеїв, поліцеальних шкіл, студенти та випускники вищих навчальних закладів.
6. Працівники компаній з інших країн, направлені до Польщі роботодавцем у відрядження.
7. Наукові працівники — дослідники, вчені.
8. Волонтери.
9. Сезонні працівники.
10. Особи, які не мають статусу UKR, що прибули з України після 24 лютого, а також ті, хто з певних причин не може відновити цей статус.
11. Особи, які приїхали в Польщу з інших держав Європейського Союзу, шенгену або третіх країн, і не мають можливості отримати PESEL UKR або статус UKR.

Всі вищезазначені особи можуть перебувати під тимчасовим захистом у Польщі до 4 березня 2024 . Скоріш за всього, після цієї дати польський уряд продовжить захисний статус для біженців або запропонує альтернативні форми опіки.

Шукаєте роботу? Залишайте заявку зараз або телефонуйте +38 (067) 650-42-02, +38 (095) 277-60-90 або +48 588-811-595.
Gremi Personal продовжить серію корисних статей про роботу і життя Польщі. Читайте матеріали або дивіться відео — обирайте зручний для себе формат.

4/5 - (4 votes)