Зміни для українських біженців у Польщі у 2023 році
Чи потрібно подаватися на карту побиту?
Оформлення PESEL
Дозвіл на роботу в Польщі для іноземців
Положення щодо COVID-19
Визнання електронної посвідки на проживання Diia.pl
Посилення контролю над біженцями, які отримують виплати
Організація допомоги у місцях колективного проживання біженців
Інша допомога українцям в Польщі
14 грудня 2022 року Сейм ухвалив поправку до Закону «Про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України».
23 січня 2023 року Президент Польщі Анджей Дуда підписав цей закон, а отже, всі зміни набули чинності — деякі з моменту ухвалення закону, інші — протягом року. Gremi Personal продовжує тримати вас в курсі найважливіших нових, які стосуються українців в Польщі. У цьому матеріалі ми зібрали основну інформацію щодо про зміни для біженців у Польщі у 2023 році.
Чи потрібно подаватися на карту побиту?
Це питання викликало багато суперечок і до того. Нагадаємо, карта побиту — це документ, який видається іноземцям і надає дозвіл на проживання (тимчасове або постійне) у Республіці Польща.
Коротко про розвиток подій. Після початку повномасштабної війни тисячі українців перетнули польський кордон, багато з них залишилися в країні. Відпочатку було оголошено, що біженці в Польщі, які перебувають на її території понад 9 місяців, повинні подавати документи на оформлення карти побиту. Але потім з’явилася Департамент у справах іноземців опублікував роз’яснення, що це поки що не варто робити, оскільки уряд готує зміни до закону про допомогу громадянам України (про це ми писали у цій статті).
Отже, зміни нарешті прийняті. Вони передбачають, що українці можуть легально перебувати в Польщі без оформлення карти побиту до 24 серпня 2023 року. Причому це стосується не лише тих, хто приїхав в країну після з початком повномасштабної війни після 24 лютого 2022 року, але й тих, хто прибув раніше. Після 24 серпня для продовження перебування потрібно обов’язково подавати заявку на отримання karty pobytu. Подавати документи на карту можна вже з 1.04.2023. Після цієї дати для українців (незалежно від того, мають вони статус біженця або ні) підставою для легального перебування можуть стати:
- віза,
- карта побиту,
- підтвердження, що документи на карту побиту вже подані.
Разом з тим, українці продовжують перебувати у Польщі під особливим захистом, і отримати карту побиту буде простіше, ніж до того.
Існують підстави відмовити в її отриманні? Наприклад, людина не може довести, що отримує достатній дохід для проживання у Польщі?
Відділ справ у роботі з іноземцями в місцевому Воєводстві, який займається розглядом справи, не буде відмовляти. Карту побиту видадуть, але не на три роки, а на один рік.
Оформлення PESEL
Оновлений Спецзакон вимагає від всіх українців, які прибувають (або прибули) до Польщі та планують залишатися в країні, обов’язково оформити номер PESEL. Нагадаємо, PESEL (Песель) — це 11-значний номер для ідентифікації особи, який містить дані про дату народження, податковий номер, стать і контрольне число. На оформлення PESEL відводиться строк у 30 днів з моменту в’їзду у Польщу. Якщо ви вже перебуваєте у Польщі певний час, у вас є 30 днів на оформлення, з моменту набуття чинності закону. До цього моменту отримання PESEL не було обов’язковим. На каналі Gremi Personal є відеоролик про те, як оформити PESEL — ось посилання.
Дозвіл на роботу в Польщі для іноземців
Раніше на українців поширювалися пільгові умови при працевлаштуванні — дозвіл на роботу був не потрібен.
Але з 24 серпня 2023 року це положення скасовується. Від цієї дати для легального працевлаштування потрібно мати один із документів, які дозволяють працювати:
- освядчення
- зезволене
- свідоцтво про закінчення поліцеальної школи (випускники поліцеальних шкіл дозвіл не потрібен)
Положення щодо COVID-19
Раніше уряд запроваджував норми, які автоматично продовжували документи для легального перебування іноземців. Це було пов’язано з надзвичайним станом через пандемію COVID-19, але зараз епідеміологічна ситуація суттєво покращилася. Після 24 серпня цього року «ковідні» відтермінування не працюватимуть. Іноземцям потрібно обов’язково мати всі дозволи для легального перебування та роботи в Польщі.
Визнання електронної посвідки на проживання Diia.pl
Спецзакон передбачає офіційне визнання електронного документу в додатку Diia.plяк посвідчення на проживання для громадян України. Більш того, додаток Diia.plразом із проїзним документом надаватиме право українцям багаторазово перетинати кордон на короткий строк без отримання візи. До речі, ми розповідали як українцям у Польщі скористатися паспортним сервісом, і оформити українські документи. Стаття — за посиланням.
Посилення контролю над біженцями, які отримують виплати
Ще одне нововведення передбачає призупинення фінансових виплат біженцям, які перетинають кордон та виїжджають із Польщі
Якщо біженець повертається у Польщу протягом 30 днів — соціальні виплати відновлюються. Але якщо ж людина перебуває за межами Польщі понад 30 днів — вона втрачає спеціальний статус та право на допомогу та виплати.
Для посилення контролю за отримувачами виплат ZUS буде перевіряти кожен приїзд і виїзд громадян України з Польщі. Прикордонна служба надаватиме органам соціального страхування інформацію з реєстру про перетин кордону. Це робиться для того, аби не допустити зловживань і запобігти випадкам, коли людина користується пільгами в Польщі, в той час, як живе в Україні.
Організація допомоги у місцях колективного проживання біженців
Цю зміну обговорюють, мабуть, найчастіше вона стосується оплати проживання. Нововведення передбачають, що громадяни України, які прибули в Польщу і живуть в пунктах масового розміщення,зможуть залишатися там безплатно 120 днів.
днів, повинні компенсувати 50% вартості допомоги, яку вони отримують в місцях колективного проживання — але не більше 40 злотих на добу.
З 1 травня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі понад 180 днів, повинні покривати 75% витрат,але не більше 60 злотих на добу.
Водночас від оплати звільняються найбільш вразливі категорії:
- особи з інвалідністю та їхні опікуни
- люди пенсійного віку
- неповнолітні
- вагітні жінки
- особи, які виховують дитину віком до 1 року
- батьки/опікуни трьох і більше дітей.
Посилення контролю над біженцями, які отримують виплати
Також поправки до Спецзакону розширюють пільги для українських біженців. Зокрема, органи місцевого самоврядування Польщі отримають нове фінансування (понад 2 млрд злотих) для реалізації завдань, пов’язаних із навчанням, вихованням та доглядом за дітьми з України у 2023 році.
Кошти будуть спрямовані на придбання підручників та навчально-методичних матеріалів для учнів державних і приватних початкових шкіл для дітей та юнацтва, мистецьких шкіл, які здобувають загальну освіту в початкової школи.
До речі, у цій статтми розповідали, як батькам віддати дітей у школи в Польщі.
Ми продовжимо готувати статті на актуальні теми — про документи для біженців, закони, життя та роботу в Польщі.
Ви можете читати матеріали та дивитися відео — обирайте зручний для себе формат.
Шукаєте роботу в Польщі? Ознайомтеся з нашим каталогом вакансій.
Якщо не знайшли потрібну пропозицію — зателефонуйте за номерами:
+38 (067) 650-42-02, +38 (095) 277-60-90, +48 588-811-595