У 2023 році 642 800 посвідок на постійне проживання іноземцям видали у Польщі, що є найбільшим показником у всьому Європейському Союзі. Загалом країни ЄС видали понад 3,7 млн посвідок на проживання іноземцям. Найбільше дозволів у ЄС отримали громадяни України (307 313), за ними йдуть громадяни Білорусі (281 279) та Індії (207 966).
Польща є лідером цього рейтингу, видавши 17% всіх дозволів у ЄС. Друге місце посіла Німеччина — 16% (586 140 дозволів), а третє – Іспанія з 15% (549 000 дозволів) — повідомляє Аналітичний центр Gremi Personal з посиланням на Eurostat. Дані за 2024 рік очікуються восени цього року.
Основною причиною видачі дозволів у ЄС у 2023 році було працевлаштування, що склало 33,8% всіх дозволів. Сімейні обставини були причиною 14,3% дозволів, а інші чинники, включаючи міжнародний захист – 25,6%.
Цікаво, що в Польщі 66,5% всіх дозволів було видано через роботу, лише 3% – з сімейних причин, 4,8% – через навчання, а 25,7% – з інших причин (міжнародний захист або проживання без права на роботу, наприклад, пенсіонери).
У 2023 році приблизно 89 000 іноземних працівників отримали “Блакитну карту ЄС”, яка дозволяє працювати висококваліфікованим спеціалістам. 78% цих карт було видано в Німеччині, тоді як Польща посіла друге місце, видавши 7% карт, що в понад 10 разів менше, ніж у Німеччині. Це означає, що до Польщі переважно приїжджають фізичні працівники.
На даний момент середній час очікування на легалізацію роботи та проживання в Польщі становить:
- 4 місяці для дозволу на роботу
- від 6 місяців до 2 років для дозволу на проживання
“Той факт, що Польща видає найбільше дозволів на проживання та роботу в ЄС, є гідним визнання і має розглядатися як доказ динамічного економічного зростання та відкритості польського ринку праці”, – коментує Юрій Григоренко, представник Аналітичного центру Gremi Personal.
В агенції кажуть, що Польща стала привабливим напрямком для іммігрантів, що означає, що її ринок праці є гнучким і може відповідати на потреби у робочій силі незалежно від політичних дискусій у країні чи ЄС. На відміну від Німеччини, яка нині бореться з рецесією, або Іспанії, яка роками стикається з економічними труднощами, Польща здатна залучити значну кількість іноземних працівників.
“Хоча Польща не є першим вибором для висококваліфікованих спеціалістів, поступово вона стає все більш привабливою для таких працівників. Польща має простір для подальшого розвитку, зокрема через покращення умов праці та спрощення адміністративних процедур. Загалом Польща має продовжувати політику, що сприяє припливу робочої сили, не тільки некваліфікованих працівників, а й висококваліфікованих спеціалістів”, — додає Григоренко.