
Скільки дітей з України навчається в польських школах: результати дослідження
Станом на жовтень 2024 року школи Польщі відвідувало понад 200 тисяч дітей з України. ¾ з них (152 тисячі) прибули в країну з початком повномасштабної війни. 51 тисяча дітей приїхали до лютого 2022 року.
Таку інформацію надав станом Центр громадянської освіти / Centrum Edukacji Obzwatelskiej (CEO) у звіті «Учні з України з досвідом біженства в польських школах».
Деталі розповідаємо далі.
157 тисяч дітей з реєстру PESEL UKR не відвідують польські школи
Центр громадянської освіти опублікував новий звіт, автори якого використовують статистику з Системи освітньої інформації, реєстру осіб з номерами PESEL UKR та даних від Управління соціального страхування (ZUS).
За інформацією Системи освітньої інформації, восени 2024 року польські школи та дитячі садки відвідувало 195,3 тисячі дітей з України.
Серед них:
→ у початкові та середні школи ходять понад 152 тис. дітей (78%);
→ у дитсадки – понад 31 тис. дітлахів (14%)
→ на курси – майже 12 тис. (8%)
Це рекордний показник починаючи від лютого 2022 року.
Тим часом згідно з даними реєстру осіб з номером PESEL UKR, на території Польщі перебувають 309 тисяч дітей з України. Ця база – офіційний держреєстром, але фахівці сумніваються що вона відображає реальну кількість дітей, які знаходяться в країні.
Якщо брати до уваги дані Системи освітньої інформації, то лише 157 тисяч дітей ходять у школи. Виходить, що 152 тисячі (з 302 тисяч) дітей шкільного віку занесені до бази PESEL UKR, але не охоплені шкільною освітою.
Можна припустити, що ці діти виїхали й навчаються деінде, вчаться онлайн в українських школах або перебувають в Польщі й взагалі не навчаються у жодних школах.
Виплати 800+ могли вплинути на відвідуваність шкіл
У липні 2024 року шкільний обов’язок прив’язали до пільги 800+ – тобто зараз допомогу можуть отримувати лише ті батьки з України, діти яких навчаються в школах Польщі.
Схоже, що така зміна вплинула на відвідуваність, адже кількість дітей-біженців у польських школах збільшилася на 13,5% (18,1 тисячі осіб) – до 152.3 тисяч. Відзначимо, що виплати від ZUS отримують 151 тисяча батьків.
Автори звіту відзначають, що привʼязка 800+ до шкільного обовʼязку могла особливо вплинути на присутність у школах молоді 15-17 років.
4% учнів шкіл у Польщі – українці
За даними Центру громадянської освіти на кожні 100 учнів у школах Польщі припадає 4 українці.
Учні з України навчаються у майже 12,5 тисячі польських шкіл (58% з усіх шкіл).
У 2024/2025 навчальному році ще 335 школи почали відвідувати діти з України.
При цьому приблизно 70% учнів-біженців з України у польських середніх школах навчаються в технікумах або професійно-технічних училищах.
Серед учнів-українців цей показник на 15% вище ніж серед учнів-поляків. Автори звіту пояснюють це двома причинами – бажанням українських підлітків швидше здобути спеціальність або відбором після іспиту восьмикласника (іспит з математики, польської та іноземної мов, результати якого впливають на те, куди піде вчитися учень далі).
Також у звіті йдеться, що понад 42% учнів з України відвідують додаткові заняття з польської мови як іноземної. У квітні 2024 року таких учнів було 60%. Автори звіту кажуть, що ця зміна повинна викликати тривогу, адже знання польської мови є умовою успішного навчання в польських закладах системі та інтеграції в суспільство.
У Польщі планують оцінити рівень володіння польською мовою серед українських дітей
Нещодавно під час конференції, присвяченій дітям і молоді з України віцеміністерка освіти Йоанна Муха повідомила про намір міністерства оцінити, наскільки українські діти знають польську мову. Це буде зроблено для того, щоб зрозуміти, які учні потребують додаткової підтримки у вивченні польської. Досі такі перевірки не проводилися.
Школи Польщі організовують безплатні заняття з польської мови для дітей з України, які не знають польську або погано володіють мовою. Але за словами Йоанни Мухи часто вчителі не знають, як викладати у таких групах, а саме навчання не має жодної системи перевірки.
На думку віцеміністерки, польський уряд не зробив достатньо, щоб діти з України інтегрувалися у польську освітню систему. Нагадаємо, українських учнів і запросили до польських шкіл у 2022 році, але шкільний обов’язок впроваджено лише з 2024/2025 навчального року.
Шукаєте роботу в Польщі? Телефонуйте: +38 (067) 316-77-38, +38 (050) 961-08-16, +48 525-275-003