Що треба знати про штрафи у Польщі?

Що таке адміністративний штраф?
Штрафи на дорозі: водію, пасажиру, пішоходу
Чому не можна ігнорувати штрафи в Польщі?

Правила краще не порушувати, але якщо ви вже зробили це — варто приготуватися до наслідків та сумирно прийняти покарання. Закордоном штрафи можуть стати сюрпризом, оскільки деякі закони суттєво відрізняються. Крім того, іноземці часто не знають мови, і саме мовний бар’єр стає причиною ненавмисного порушення закону в Польщі (про те, як вивчити польську швидко — читайте тут).

Не прибираєте за собакою або вигулюєте її у неправильному місці? Порушуєте громадський спокій? Несвоєчасно сплачуєте податки?
У нас погані новини: відповідальність за порушення такого штибу є, і вас можуть оштрафувати.

Тож, за які порушення можна отримати штраф у Польщі? Що робити, якщо ви не погоджуєтеся з таким рішенням? Що може вплинути на розмір штрафу і як не погіршити ситуацію, якщо вас вже оштрафували?
Про все це читайте далі.

Що таке адміністративний штраф?

До адміністративних штрафів у Польщі належать:

  • mandate karny – штраф за недотримання положень Кодексу про незначні правопорушення;
  • kara administracyjna – адміністративне покарання за порушення положень Кодексу адміністративного судочинства;
  • грошові стягнення за порушення нормативно-правових актів у сфері оподаткування, постанов місцевих органів влади, екології тощо.

Якщо ви порушили одне з таких положень, ви отримаєте Документ про штраф. Найчастіше він має вигляд паперової квитанції або постанови, яку вручають у руки або надсилають на пошту.

У Документі про штраф міститиметься:

  • підстави штрафу,
  • сума,
  • реквізити для оплати.

Як правило термін оплати сягає 7 днів, проте іноді, для штрафів, виписаних за правила дорожнього руху, він становить до двох тижнів.

Вважаєте, що вас оштрафували безпідставно? Пробуйте оскаржити рішення.

Для цього потрібно скласти заяву до установи, яка виставила штраф. Далі стягнення може буде скасовано, якщо в цій установі погодяться з вашими аргументами. Якщо справа виявиться складною – її скерують ​​до суду. Саме судовий орган ухвалить остаточне рішення.

Штрафи на дорозі: водію, пасажиру, пішоходу

Напевно, саме зі штрафами за порушення правил дорожнього руху українці в Польщі зустрічаються найчастіше. Причому це стосується не лише водіїв, але почнемо говорити на цю тему саме з них.

Перше, що потрібно зазначити: за правопорушення, крім штрафу, водій автомобіля отримує так звані штрафні бали. Ліміт цих балів – 24, а для водіїв з досвідом кермування менш ніж рік – лише 20. Якщо ви набрали забагато балів, у вас відбирають права. Бодай, це більш неприємний наслідок порушення, ніж грошові стягнення.

До речі, нещодавно в польській поліції розповіли про сумнівний рекорд. У Люблінському воєводстві поліцейські зупинили водія на BMW за перевищення швидкості та обгін на пішохідному переходу. Чоловіку виписали штраф у розмірі 1900 злотих і нарахували аж 21 штрафний бал, що є рекордним показником. Сумно це визнавати, але порушником виявився сорокарічний українець. Ми щиро сподіваємося, що цей чоловік засвоїв суворий урок.

Що треба знати про штрафи у Польщі?
Втім, не лише українські водії порушують правила. Досить популярне правопорушення – безквитковий проїзд у громадському транспорті.

Штраф за неоплачений проїзд стягується компанією, яка надає послуги з перевезення. Проте це не означає, що такий штраф менш серйозний – при його несплаті перевізник може звернутися до суду або колекторських організацій.

Штраф за проїзд без квитка зазвичай становить 150-250 злотих. Якщо сплатити призначену суму швидко, можна отримати знижку. Дуже небажано «забувати» про штраф. Термін давності за цими порушеннями становить 1 рік, далі справу можуть передати до суду, і до штрафу додадуть відсотки та судові витрати. Ймовірно, після цього сума зросте в кілька разів.

Якщо ж ви не сплатите штраф, призначений судом, гроші знімуть через податкову інспекцію з вашого банківського рахунку. І сума зросте ще більше – до неї приплюсують маніпуляційну оплату.

Для деяких українців несподіванкою стає потреба дотримуватися правил дорожнього руху, навіть якщо ви – пішохід. Закони в Польщі забороняють перехід дороги у невстановленому місці, телефонну розмову під час переходу, і за подібні порушення можна отримати реальний штраф. Краще не випробовувати долю: по-перше, це ваша безпека; по-друге, у великих і малих містах встановлено багато камер, тож годі сподіватися, що порушення пройде непоміченим.

А ще нагадаємо, що велосипедисти, мотоциклісти та водії інших видів транспорту – повноцінні учасники дорожнього руху, які мають обов’язки, та можуть бути покарані за порушення правил.

Гарна, хоч і банальна порада: виїжджаєте за кордон – ознайомтеся з місцевими законами, заощадите нерви та гроші.

Отже, чому не можна ігнорувати штрафи в Польщі?

Ось ймовірні наслідки несплати штрафів у Польщі.

Якщо штраф не сплачено вчасно – починається судове провадження. Сума штрафу зросте, щонайменше доведеться покрити судові витрати. Крайня міра – позбавлення волі.

Якщо ви відмовляєтеся виконувати судове рішення щодо штрафу — почнеться виконавче провадження. Суму стягнуть з ваших доходів (наприклад, заробітної плати), або накладуть арешт на майно або банківські рахунки.

За прострочення сплати окремих типів штрафів (наприклад, за недотримання податкового законодавства) нараховується пеня.

І ще одне важливе попередження: за неоплачений штраф іноземцям можуть заборонити в’їзд до країни.

Вся інформація у статті наведена не для того, щоб налякати вас. Це просто дружнє попередження – варто вивчати правила і дотримуватися їх. А якщо так сталося, що ви вчинили правопорушення – оперативно сплатити штраф або оскаржити рішення

Що треба знати про штрафи у Польщі?

У складних ситуаціях робітники Gremi Personal можуть звернутися до персонального координатора. Саме ця людина допомагає адаптуватися в країні, консультує з приводу питань, пов’язаних з життям та роботою в Польщі.

Gremi Personal готує матеріали та відео про життя та роботу в Польщі. Читайте, дивіться, дізнавайтеся більше корисного.

Шукаєте роботу в Польщі? Ознайомтеся з нашим каталогом вакансій.
Якщо не знайшли потрібну пропозицію — зателефонуйте за номерами:
+38 (067) 650-42-02, +38 (095) 277-60-90, +48 588-811-595

5/5 - (2 votes)

Статті, які можуть вас зацікавити

Новини

Що таке система «е-Консул» і навіщо вона українцям за кордоном?

Пресслужба Міністерства закордонних справ повідомила, що Кабмін України ухвалив постанову про інформаційно-комунікаційну систему «е-Консул». Нова...
Новини

ТОП-10 вакансій осені 2024 в Польщі: скільки можна заробляти?

Яка зарплата в Польщі цієї осені? Скільки можна заробляти на заводах і складах? Які вакансії...
Новини

Програма Aktywny rodzic: хто може отримати та який розмір допомоги?

Починаючи з жовтня 2024 року, батьки в Польщі (в тому числі працюючі українці) зможуть скористатися...
Новини

Оновлений розклад PKP Intercity з вересня 2024: що зміниться?

Залізнична компанія PKP Intercity оголосила, що з 1 вересня 2024 року набуде чинності новий розклад...
Новини

Щеплення дитині в Польщі: питання і відповіді

Щеплення – важливий складник системи охорони здоров’я Польщі. Вони допомагають захищати дітей від серйозних інфекційних...
Новини

Житло на наших вакансіях: 10 прикладів (опис, фото)

Що треба знати про умови проживання на роботі від Gremi Personal? В яке житло ми...
Новини

Як пройти безплатні медичні обстеження в Польщі за програмою «Профілактика 40+»?

Програма «Профілактика 40 Плюс» («Profilaktyka 40 PLUS») в Польщі пропонує унікальну можливість для оцінки здоров'я...
Новини

Робота в Польщі: 10 вакансій літа 2024

Яка робота в Польщі є цим літом? На яких вакансіях найкращі умови? На які заводи...
Новини

Яка мінімальна зарплата буде в Польщі у 2025 році?

У червні стало відомо, яка мінімальна зарплата буде в Польщі у 2025 році. Очікується, що...
Новини

UDT в Польщі: запитання та відповіді

В цій статті ви знайдете відповіді на всі найпоширеніші запитання про UDT в Польщі. Як...