Робота на заводах у Польщі: що потрібно знати про вакансії, умови та зарплати
Вакансії на заводах і фабриках в Польщі складають основну частину пропозицій на ринку. І така робота — непоганий варіант працевлаштування для українців, як для людей без досвіду роботи та знання мови, так і для тих, хто має певний стаж і знає польську.
Що треба знати про роботу на виробництвах? Які вакансії на заводах в Польщі є для чоловіків, жінок, пар або студентів? Які плюси та мінуси цієї сфери? Про все це поговоримо далі.
Що треба знати про виробництва у Польщі?
Останнє десятиліття економіка Польщі зростає, і не останню роль у цьому відіграє промислове виробництво. Свого часу, бізнес в країні взяв курс на оновлення виробничих потужностей, і це призвело до того, що продукція стала вироблятися швидше і коштувати дешевше. Є в цьому і перевага для робітників, адже на іноваційних підприємствах менше ручних, «брудних» процесів і комфортніші умови праці.
Побічно на зростання промисловості впливає розвиток сільського господарства, оскільки для харчових виробництв постачається місцева дешевша сировина.
Не останню роль у зростанні економіки відіграють іноземні робітники, зокрема українці. Компанії охоче запрошують їх не лише за браком місцевих кандидатів, а й через їхню вмотивованість та працьовитість. Це хороша новина, адже на багатьох польських заводах і фабриках ви зустрінете земляків, а значить вам буде легше адаптуватися на роботі. Крім того, роботодавці також звикли до іноземців, вміють з ними працювати та дослухаються до їхніх потреб.
В яких сферах промисловості в Польщі ви можете знайти вакансії? Найпопулярніша робота в таких галузях:
● харчові виробництва — курячі заводи, рибні заводи, переробні підприємства (виробництво напівфабрикатів) тощо;
● машинобудівні, у тому числі автомобільні заводи;
● суднобудування;
● легка промисловість (текстильна, швейна);
● деревообробна і целюлозно-паперова промисловість;
● хімічна та фармацевтична промисловість.
Де знаходяться заводи в Польщі?
Відповідь проста — абсолютно в усіх регіонах. Часто фабрики знаходяться не лише у передмістях або невеликих містах, а й у межах мегаполісів, таких як Варшава, Бидгощ, Краків, Гданськ, Вроцлав та інших.
Кому належать заводи та фабрики, на яких є вакансії?
Найчастіше, це приватні (не державні) підприємства, якими володіють польські або іноземні компанії. Відзначимо, що поруч з дуже великими компаніями (корпораціями), які мають численні заводи з сотнями або тисячами персоналу, в Польщі є малі сімейні виробництва, де можуть працювати до 30-50 працівників. В обох випадках, працевлаштування іноземців у компанію найчастіше проходить через спеціалізовані агентства, зокрема Gremi Personal.
Вакансії на заводах і фабриках: на що звернути увагу
Отже, вас зацікавила вакансія на заводі або фабриці в Польщі, і ви хочете подати заявку на працевлаштування.
На що потрібно звернути увагу? Які нюанси треба знати, і на які моменти з опису вакансії не можна ігнорувати?
- Оплата праці.
Зацікавила висока ставка? Ті, хто шукає роботу в Польщі вперше, можуть не знати різницю між ставками brutto і netto. Ставка brutto завжди буде вище, бо це кількість грошей за годину, нарахована до сплати податків.
Щоб не вводити в оману наших клієнтів ми в описі вакансій завжди вказуємо ставку netto — тобто, гроші за годину праці, які ви отримаєте на руки.
- Напрацювання і зарплата.
У вас висока ставка, але мало робочих годин? Цілком можливо, що ви не отримаєте зарплату, на яку розраховуєте.
В описі вакансій з погодинною оплатою зазвичай вказується напрацювання на місяць. Порахуємо, скільки ви можете отримувати в Польщі за місяць роботи з різним навантаженням.
- Вам пропонують ставку 18 зл/год нетто, напрацювання 250-300 годин на місяць.
18*250 = 4500 злотих, 18*300 = 5400 злотих. Отже, за місяць можна заробляти 4500-5400 злотих.
- На іншій вакансії ставка 21 зл/год нетто, але напрацювання — 180-230 годин.
21*180 = 3780 злотих, 21*230 = 4830 злотих. Зарплата — 3780-4830 злотих.
Яка пропозиція з двох краща? Все залежить від вас, вашої готовності працювати багато або з меншим завантаженням. Про графік поговоримо далі.
- Графік.
Найчастіше на заводах і фабриках робітники працюють 5-6 днів на тиждень. Вихідний може бути плаваючий або фіксований (субота-неділя). Середня робоча зміна триває від 8 до 12 годин.
На що потрібно звернути увагу?
🔸 Не так часто працівники можуть самостійно обирати зміни та вихідні, зазвичай це прерогатива бригадирів або інших менеджерів, які організують виробничі процеси. Якщо вам принципово працювати за певним графіком — уточнюйте цей момент при виборі вакансії. Саме через цей момент на фабриках менше роботи для студентів або жінок з дітьми — цим категоріям часто критично важливо мати більше вільного часу або стабільний графік.
🔸 Заводи, як правило, працюють цілодобово, тому нічні зміни є майже на всіх підприємствах. Також можуть бути частково нічні зміни — наприклад, коли робота закінчується опівночі або о 2:00. Інколи зміна починається о 5-ій чи о 6-ій ранку, до цього теж треба бути готовим. Зазвичай, якщо нічних змін взагалі немає, в описі вакансії це буде вказано як перевагу.
🔸 Окремо згадаємо таке поняття, як робота на акорд. Це сезонна зайнятість, причому саме підприємство найчастіше працює цілий рік і в нього є постійні робітники у штаті. Графік на таких вакансіях часто набагато інтенсивніший, вам можуть запропонувати роботу практично без вихідних. Але розрахунок йде на те, що людина свідомо приїхала за 2-3 місяці заробити грошей і повернутися додому.
🔸 На багатьох підприємствах вам можуть запропонувати понаднормові або нічні години додатково. Інколи вони оплачуються за вищою ставкою. Це необов’язково робота в тому цеху, де ви працюєте більшість часу. Так, ви можете бути пакувальником на лінії, а після завершення зміни залишатися працювати на мийці або прибиранні.
- Навантаження і складність роботи.
Де-факто, попередні два пункти вже стосувалися робочого навантаження, адже навіть здорова молода людина може не витримати роботу з мінімальною кількістю годин для відпочинку. Тому радимо зважувати, до якої кількості годин напрацювання ви готові. Можливо, 320-350 годин — це все-таки не для вас? Подумайте добре.
Також при виборі вакансії звертайте увагу на те:
◀ які температурні умови в приміщенні (на деяких харчових виробництвах бувають вакансії в цехах з мінусовими температурами або в пекарнях, де дуже спекотно);
◀ яке робоче положення у працівників — робота може бути на ногах, сидяча або з переміщенням;
чи потрібно підіймати важкі предмети (для жінок, старших робітників або для людей з хворою спиною це може бути важко);
◀ чи є робочих цехах елементи, на які розвивається алергія (проблема стосується не всіх, але якщо ви в зоні ризику — варто знати такі моменти).
Зазвичай такі аспекти містяться в описі вакансії, у вимогах до працівників, тож не пропускайте ці пункти та ставтеся до них серйозно.
- Житло.
Тут насправді варіантів не так багато — вам або пропонують поселення, або ні. У другому випадку, якщо вас ніхто не готовий прийняти, новачку буде складнувато знайти житло самостійно. Ми у Gremi Personal це знаємо, тому на всіх наших вакансіях є поселення.
Які нюанси є, якщо вам пропонують роботу з житлом у Польщі?
● Поселити можуть у будинку, квартирі або хостелі. Кількість людей в кімнаті зазвичай від 2 до 6 осіб. Кімнати жіночі та чоловічі. Скоріш за все, ви будете жити разом зі своїми колегами, які працюють на тому ж підприємстві.
● Пари в деяких випадках селять окремо, але часто пропонують поселення по дві пари в кімнату. Часто координатори пропонують таким парам працювати у різні зміни, щоб подружжя мали більше особистого простору.
● Як правило, ціна за таке житло складає 300-600 злотих на місяць. Ця сума покриває комунальні послуги. Але в деяких наших вакансіях є абсолютно безплатне житло.
● Зверніть увагу, чи вказує роботодавець, де саме розташований будинок, квартира або хостел. Gremi Personal прагне забезпечувати своїх працівників місцем проживання поруч з місцем роботи. Як варіант, є розвезення на фірмовому автобусі або надаються знижки на проїзні в громадському транспорті.
● Коли ви їдете на роботу з житлом, зазвичай треба брати свою постільну білизну та посуд. До речі, раніше ми вже докладно розказували, які документи та речі брати на роботу в Польщу.
- Додаткові витрати на працевлаштування.
Для вас може стати несподіванкою, але медогляд, який практично завжди треба проходити перед працевлаштування, зазвичай платний і коштує 150-250 злотих. В окремих випадках його сплачує компанія, але якщо ви не відпрацюєте певний термін (1-3 місяці), з вас знімуть гроші.
Робочий одяг (уніформа) та спеціальне взуття найчастіше для працівників заводів безплатні. Але якщо ви кидаєте роботу після місяця-двох — теж доведеться заплатити.
Відзначимо, якщо на складах вам можуть дозволити приходити у своєму, а ось на більшості заводів спецодяг — це частина безпеки та гігієни праці. Якщо робота передбачена в приміщенні з низькими температурами — вам нададуть одяг зі спеціальним температурним допуском, який захистить від холоду. Якщо одяг на роботі сильно брудниться (наприклад, на розбиранні м’яса) — то компанія може щозміни видавати новий і чистий.
- Бонуси.
Серед найпопулярніших бонусів для робітників, які пропонують фабрики та заводи в Польщі, можуть бути:
● безплатні гарячі обіди (особливо на харчових підприємствах);
● безплатні гарячі напої та печиво (часто є у цехах, де низка температура);
● додаткові оплачувані перерви;
● премії — щомісячні, щоквартальні, за виконання або перевиконання норми;
● продукція для працівників (наприклад, риба, м’ясо, напівфабрикати на підприємствах, де вони виробляються);
● суттєві знижки на продукцію;
● допомога з оформленням документів;
● допомога у влаштуванні в поліцеальні школи або навчання UDT;
● безплатний доїзд до роботи та з роботи тощо.
Ми радимо відразу поцікавитися бонусами на роботі та розповідаємо про них кандидатам, адже такі переваги можуть суттєво зекономити гроші.
Робота на заводах в Польщі: переваги та недоліки
Чому робота на фабриці та заводі може стати чудовим варіантом не лише на старті або для тимчасової зайнятості, а й на довгу перспективу?
Розглянемо плюси працевлаштування на заводах в Польщі.
+ Можливість працевлаштуватися без досвіду і знання мови.
+ Можливість кар’єрного зростання з підвищенням ставки — якщо ви проявите себе добре і готові довчитися, компанія може дати вам такий шанс.
+ Можливість заробляти більше при високій ефективності. Є багато вакансій, де ставка залежить саме від продуктивності працівника.
+ Можливість брати понаднормове навантаження, а значить — заробляти більше.
+ Бонуси, а саме премії, безплатний робочий одяг, безплатне житло, харчування, продукція — не на всіх вакансіях все це є, але зазвичай хоча б 1-2 пункти роботодавець вам запропонує.
Звісно, є у роботі на фабриках в Польщі свої мінуси.
– Негнучкий графік — коли та скільки працювати, найчастіше визначає роботодавець.
– Важкі умови праці — але тут все індивідуально і залежить від вакансії та компанії.
– Суворі вимоги — за запізнення, прогули та інші порушення можуть призначатися штрафи.
Кваліфікована і некваліфікована праця: скільки можна заробляти на заводах в Польщі
Які зарплати на заводах в Польщі? Скільки може заробляти на фабриці кваліфікований працівник та робітник без досвіду і спеціальних навиків?
Відразу відзначимо, що зазвичай на кваліфіковані роботи беруть людей з польськими дипломами або сертифікатами, проте є винятки. Наприклад, вас можуть взяти на посаду помічника або учня, поки ви довчитеся або підтвердите свою кваліфікацію.
Щодо зарплат, наведемо приклади реальних вакансій станом на осінь 2023 року.
● Пакувальних морепродуктів на рибному заводі в Бидгощі — ставка 20.5 зл/год, ЗП — 3300-4900 злотих.
● Працівник продукції (розбирання м’яса) в Wadowice Górne — ставка 22 зл/год, середня ЗП — 5500 злотих.
● Пакування курячої продукції та напівфабрикатів в Gowidlino — ставка 20 зл/год, ЗП — 4400-6000 злотих.
● Зварювальники на виробництві металевих контейнерів в Zblewo — ставка 25.5 зл/год, ЗП — 6630-7140 злотих.
● Працівник на збирання металевих елементів — ставка 24 зл/год, середня ЗП — 6000 злотих.
● Маляр-лакувальник металевих конструкцій в Dąbrowa Tarnowska — ставка 23 зл/год, ЗП — від 5750 злотих.
● Зварювальник MAG 135 в Stalowa Wola — ставка 30 зл/год, ЗП — 6600-9000 злотих.
● Контроль якості та обробка курячої продукції на завод в Млаві — ставка 19 зл/год, ЗП — 3800-4200 злотих.
Більше роботи є в каталозі на нашому сайті, а про актуальні вакансії для чоловіків та жінок на заводах в Польщі вам розкажуть наші менеджери за номерами +38 (067) 650-42-02, +38 (095) 277-60-90 та +48 588-811-595.
Працевлаштування на заводах і фабриках з Gremi Personal
Які переваги дає працевлаштування на фабриках і заводах в Польщі разом з Gremi Personal?
● Ми ретельно добираємо і перевіряємо всі вакансії. Ми впевнені у наших партнерах, адже прагнемо давати вам тільки найкращу роботу.
● У нас є робота в усіх регіонах Польщі, щотижня в каталозі з’являються нові пропозиції.
● Під час працевлаштування ми чесно попереджаємо про всі плюси та мінуси конкретної вакансії.
● Ми допомагаємо з оформленням документів та доїздом до офісу та місця роботи.
● Ми селимо у комфортне житло на кожній вакансії.
● Ми дбаємо про адаптацію наших працівників на робочому місці, з ними завжди на зв’язку координатор, робітник може отримати інформацію на гарячій лінії або в чат-боті.
● У нас є купа бонусів для робітників Gremi Personal — подарунки до свят, акція «Приведи друга» з грошовою винагородою, стипендіальна програма для дітей працівників, Школа карщика UDT.
Поширені питання
Ким можна працювати на заводах в Польщі?
Найпопулярніші вакансії для чоловіків та жінок на фабриках в Польщі — пакувальник, сортувальник, працівник продукції, різноробочий, електрик, зварювальник, карщик, оператор машин, столяр, маляр, збиральник тощо.
Скільки можна заробити в Польщі за місяць на фабриці?
Некваліфікований працівник без досвіду в середньому може заробляти 3800-5200 злотих на заводі в Польщі.
Кваліфікований робітник матиме середню заробітну плату 4700-7000 злотих.
Проте кінцева щомісячна сума залежить від премій, кількості напрацьованих годин, понаднормових годин тощо.
Ким можна працювати на складах у Польщі?
Деякі вакансії на складах і заводах перетинаються — наприклад, пакувальники, вантажники та водії вузків потрібні усюди.
Більш детально про роботу на складах у Польщі читайте у нашій статті.