Оренда житла в Польщі. Де шукати та на що звертати увагу?
Компанія Gremi Personal забезпечує всіх своїх робітників житлом у Польщі. Проте якщо ви хотіли б винаймати житло самостійно, ця стаття буде вам корисною.
Як знайти квартиру, дім або кімнату в оренду, і на що потрібно звертати увагу при винайманні житла?
Підготували відповіді на ці питання.
Де шукати?
Як і в Україні, у Польщі найпопулярніший спосіб пошуку квартир в оренду — онлайн, через сайти або мобільні застосунки.
Універсальний польський агрегатор оголошень Olx.pl має знайомий українцям інтерфейс. На сайті є великий розділ для пошуку житла. Ви можете обирати пропозиції від власників та рієлторів, а також відфільтровувати за містом і районом, кількістю кімнат і ціною.
Otodom.pl — ресурс для пошуку різного роду нерухомості, але вас цікавитимуть, перш за все, будинки (Domy), квартири (Mieszkania) або кімнати (Pokoje) в оренду (Na wynajem). Також потрібно обрати регіон, де вам потрібне помешкання.
Про що потрібно пам’ятати, обираючи житло?
У кожній країні пошук житла має певні нюанси. Ось про що потрібно знати у Польщі, аби не наробити помилок.
1. Присвятіть пів години, щоб розібратися в адміністративному устрої країни. Щонайменше варто знати, у якому воєводстві ви знаходитеся, — цю інформацію зазвичай вказують під час пошуку на сайтах. Наприклад, Варшава — центр Мазовецького воєводства, Гданськ — Поморського, Краків — Малопольського.
2. Не хочете доплачувати посередникам при винаймі квартири? Шукайте оголошення, де зазначено prywatne або bezpośrednie. Також пропозиції від агенцій можна впізнати за фотографіями з водяними знаками.
До речі, у деяких випадах оплату послуг посередників бере на себе власник житла, тож не поспішайте блокувати оголошення від рієлторів.
3. Якщо в Україні майже всі помешкання здаються з меблями, то у Польщі багато квартир для оренди не мебльовані. Уважно вивчайте текст та фотографії, щоб уникнути сюрпризів.
4. Скільки грошей потрібно, щоб заплатити за обране житло?
Окрім стандартної оплати сплачується czynsz (чинш), і часто в оголошеннях вартість вказана без нього. Чинш — це гроші на потреби житлового кооперативу, які спрямовуються на поточні ремонти та обслуговування будинку.
Комунальні платежі — media — зазвичай становлять додаткові 100-150 злотих на особу.
Також вноситься завдаток — kaucja, його вам повернуть, якщо за час проживання у квартирі нічого не було пошкоджено і ви не порушували умови договору найму.
5. У договорі на оренду завжди зазначається термін проживання.
Якщо ви хочете виїхати раніше, то за певних умов вам можуть не повернути гроші.
Розрізняють оренду:
- на визначений час (як правило, на рік або два роки),
- на невизначений термін (часто попереджати про виїзд потрібно за три місяці)
- оказіональну оренду (для її підписання потрібно, щоб за вас поручився власник житла у Польщі. У договорі орендар вказує адресу, де він проживатиме в разі розірвання угоди, тобто власник іншого житла гарантує, що прийме вас у разі виселення. Якщо ви не будете виконувати свої зобов’язання, власники зможуть в односторонньому порядку розірвати угоду).
Не факт, що ідеальне помешкання не відшукалося відразу — попит у на ринку житла у багатьох містах перевищує пропозицію. Якщо є можливість — радимо розглянути житло у передмісті, можна знайти пристойний варіант за прийнятні гроші.
Не втрачайте надії та бажаємо вдалих пошуків!