Нова міграційна стратегія Польщі: чого очікувати українцям?

Тема номер один жовтня в Польщі – нова міграційна стратегія.
Про неї прем’єр-міністр Дональд Туск оголосив на засіданні польського уряду. Відзначимо, що це не стало несподіванкою для політологів, адже про бажання врегулювати ситуацію з мігрантами Туск говорив раніше на з’їздах правлячого альянсу «Громадянська коаліція».

Українці в Польщі вже звикли, що законодавство, яке стосується їхньої легалізації, постійно оновлюється. Чи стане нова міграційна стратегія каталізатором нових змін? Чого очікувати громадянам України, в тому числі тим, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року?
Про це поговоримо далі.

Що таке нова міграційна стратегія?

Це низка ідей і пропозицій, які оформлені як проєкт під назвою «Комплексна і відповідальна міграційна стратегія Польщі на 2025-2030 роки. 
Мета цих пропозицій – створення прозорих і безпечних правил імміграції до країни. Тобто країна прагне взяти під контроль міграційні процеси, забезпечити нові, чіткіші правила перебування та інтеграції іноземців у країні. 

Далі розглянемо ключові аспекти нової міграційної стратегії в Польщі.

Коли нова міграційна стратегія набуде чинності?

Наразі нова міграційна стратегія є лише проєктом. Документ, який ми можемо зараз обговорювати, потребує узгодження різними органами та ухвалення урядом.
Після того, як це станеться, будуть розроблені конкретизовані плани реалізації. Очікується, що втілення стратегії відбуватиметься у два етапи: до 2027 року та до 2030 року.
У 2027 році стратегію переглянуть, і за потреби, внесуть корективи.

Пріоритет безпеки 

Нова міграційна політика Польщі – це насамперед про національну безпеку.
Нинішній польський уряд намагається контролювати міграційні потоки, регулювати їхні масштаби та, по суті, визначати більш і менш пріоритетні країни походження мігрантів. Також влада в Польщі виступає за зміцнення зовнішніх кордонів Європейського Союзу. Німецький підхід – відновлення внутрішнього прикордонного контролю – в Польщі вважають менш ефективним.

Призупинення права на притулок 

Польща може тимчасово призупинити права на отримання притулку у випадку надзвичайних обставин. Такий крок має обмежити доступ у країну осіб, які використовують систему притулку як спосіб незаконно перетнути кордон. Також Польща хоче закрити країну для потенційно небезпечних осіб

На виступі перед депутатами у Сеймі Дональд Туск наголосив, що у Брюсселі знають про те, що Росія та її союзники використовують іноземців для дестабілізації ситуації на польсько-білоруському кордоні. Прем’єр Польщі заявив про готовність захищати польський кордон і використовувати задля цього різні правові інструменти.

Відзначимо, що ситуація з мігрантами загострилася ще у 2021 році, з часу коли на білоруський кордон з Польщею, Литвою і Латвією почали масово прибувати мігранти з Близького Сходу та північної Африки. Польська влада вважає, що російські та білоруські спецслужби цілеспрямовано перетворюють кордон у зону напруження. 

До речі, саме «тимчасове територіальне призупинення права на притулок», яке анонсував Туск, найбільше критикують в Європі. Так, представник Європейської комісії підкреслив, що доступ до процедури надання притулку – це частина міжнародних та європейських зобов’язань країн-членів ЄС. Тим часом в Польщі критично ставляться до політики ЄС у сфері міграції, а європейський «Пакт про міграцію та притулок» вважають занадто спрощеним.

Національна програма повернення

Один з ключових складників нової міграційної стратегії – розробка та втілення національної програми повернення. Ця програма передбачає створення механізмів добровільного та примусового повернення іноземців, якщо їхня присутність у Польщі визнана «невиправданою або небажаною».
У національній програмі повернення будуть два напрямки:
1. Добровільне повернення. Іноземці в Польщі можуть вирішити, що хочуть повернутися в рідні країни, і після цього отримати допомогу від польської держави.
2. Обов’язкове повернення. Якщо громадянин іншої держави не дотримується польських законів, до нього буде застосовано механізм примусового повернення на батьківщину.

Зміни в легалізації іноземців

Нова міграційна політика передбачає дві основні зміни в легалізації іноземних громадян.
1. Цифровізація процесів легалізації перебування. Очікується, що процедуру подачі заявок переведуть в онлайн. Це дозволить оптимізувати процес і зменшити навантаження на воєводські управління.
2. Розв’язання проблеми посередників, які подають необґрунтовані заяви. Країна прагне зменшити кількість випадків, коли іноземні громадяни отримують посвідки на проживання, хоча не мають у цьому потреби.

Зміни в отриманні польського громадянства

Польща ускладнює процес отримання свого громадянства. Зокрема буде запроваджено «тест на громадянство» – подібні існують в багатьох країнах. Під час тесту перевірятиметься знання польської мови, історії та традицій Польщі.

Зміни в отриманні статусу репатріанта та Карта поляка

Процедури надання статусу репатріанта та Карти поляка будуть переглянуті та реформовані. Уряд хоче усунути зловживання, які виникають в цій системі, разом з тим розширити підтримку репатріантів. Для них збираються розробити навчальні онлайн-програми з вивчення польської мови.

Інтеграційні програми 

В новій міграційні стратегії робиться акцент на інтеграції іноземних громадян, а не на асиміляції. Країна хоче створити умови, за яких іноземці виявлятимуть повагу до польських норм і цінностей, братимуть участь у житті суспільства.

Для іноземців, які пройдуть процедуру отримання міжнародного або національного захисту, новою стратегією передбачена участь у комплексних програмах інтеграції. Для найбільш численних груп мігрантів, наприклад, українців, програми будуть спеціалізованими. Важливою частиною цих програм буде вивчення польської мови.

Такі програми сприятимуть соціальній та економічній інтеграції мігрантів у суспільство. В майбутньому, якщо іноземець у Польщі не бере активну участь в інтеграційній програмі, йому відмовлятимуть в отриманні посвідки на постійне проживання або польського громадянства.

Також нова стратегія передбачає заходи боротьби з релігійною радикалізацією та культурними практиками, які суперечать польському законодавству. Громадян, які порушують усталені норми та правила, можуть депортувати

Зміни для іноземців на польському ринку праці

В рамках нової міграційної стратегії Польща намагатиметься уникнути великої залежності від трудової міграції. 

Так, в уряді усвідомлюють, що на ринку існує дефіцит працівників, і його можна і варто заповнювати іноземцями. Проте також польська влада занепокоєна, що наплив іноземних працівників може стримувати процеси модернізації та автоматизації в економіці.
Для яких іноземців буде відкритий польський ринок праці?
– Для громадян країн Організації економічного співробітництва та розвитку (наразі об’єднує 37 країн світу, України серед них немає, проте є країни ЄС, а також Колумбія, Чилі, Мексика та інші).
– Для громадян країн, з якими Польща або Європейський Союз мають угоди про реадмісію (*взаємні зобов’язання держав, які серед іншого передбачають повернення іноземців, які прибули або перебувають в чужій країні незаконно).
– Для іноземних громадян, які мають унікальні або цінні навички та професії, що не заповнюються кадрами з Польщі.
– Для іноземців, запрошених роботодавцями для реалізації стратегічних інвестицій для економіки або оборони.
– При цьому рівень оплати праці іноземних працівників має відповідати рівню місцевих.

Хорошою новиною для іноземних працівників у Польщі є те, що уряд анонсує посилену перевірку агенцій з працевлаштування. Влада прагне усунути порушення, захищати права працівників та в цілому створити прозорішу систему працевлаштування іноземців.

Бальна система для працівників з-за кордону

В контексті теми унікальних професій, цікавим є намір польської влади ввести бальну систему для іноземних працівників.
У новій міграційній стратегії пропонується запровадити систему, яка досить успішно діє у Великій Британії або Канаді. За значущі професійні компетенції нараховуватимуться бали. Таким чином іноземці різних професій будуть мати вищий або нижчий «рейтинг» для країни.

Зміни для іноземних студентів

Польща планує запобігати ситуаціям, коли студенти з-за кордону використовують освіту як формальність – виключно для отримання права на роботу.
Очікується запровадження суворіших вимог до вступу в навчальні заклади. Зокрема перевірятимуть рівень знання мови абітурієнтів, а також фактичний старт навчання.

Шукаєте роботу в Польщі? Телефонуйте: +38 (067) 316-71-68, +38 (050) 961-09-21, +48 124-004-494

Rate this post

Статті, які можуть вас зацікавити

Новини

ТОП-10 вакансій на складах є в Польщі у 2025 році

Розглядаєте можливість працевлаштування на складі в Польщі? Ця країна пропонує широкий спектр вакансій у логістичній...
Новини

Де в Польщі найвищі зарплати?

Якщо ви плануєте працювати в Польщі або шукаєте найбільш перспективні міста для працевлаштування, варто звернути...
Новини

У яких містах Польщі можна скласти НМТ у 2025 році?

Живете з дитиною в Польщі, і хочете, щоб вона склала український національний мультипредметний тест (НМТ)?...
Новини

Скільки українців живуть в Польщі у 2025 році? Управління у справах іноземців дало відповідь

Управління у справах іноземців оприлюднило інформацію щодо кількості громадян України, які перебувають у Польщі постійно....
Новини

Скільки дітей з України навчається в польських школах: результати дослідження

Станом на жовтень 2024 року школи Польщі відвідувало понад 200 тисяч дітей з України. ¾...
Новини

Жирний четвер 2025: дата, традиції та значення в польській культурі

Жирний четвер — особливе свято в польському календарі, яке передує початку Великоднього посту. Це народне...
Новини

Рейтинг мінімальних зарплат в країнах Євросоюзу: Польща посіла 9-те місце

Станом на січень 2025 року мінімальна заробітна плата в країнах Європейського Союзу варіювалася від 551...
Новини

Нові правила недільної торгівлі у Польщі: що змінюється з 1 лютого 2025 року

З 1 лютого 2025 року у Польщі набувають чинності нові правила щодо заборони торгівлі в...
Новини

17-річні українці за кордоном можуть стати на військовий облік онлайн

Верховна Рада України ухвалила важливі зміни до законодавства щодо військового обліку, які вплинуть на процес...
Новини

Програму Профілактика 40+ продовжили до кінця квітня 2025 року

Безоплатна програма профілактичних медичних обстежень та лабораторних досліджень для громадян віком від 40 років буде...